امروز : دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶ | Monday, 19 February , 2018
"شباهنگام برای خانواده و نزدیکانت نامه بنویس و در روز برای اربابان و سرپرستان . حکیم ارد بزرگ"
  
محک
 
سال‌های بین ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی‌شود

  رئیس‌جمهور گفت: والله، بالله، تالله سال‌های بین ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی‌شود. تسنیم : حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، صبح امروز سه‌شنبه در مراسم روز صنعت و معدن که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و روز صنعت و معدن اظهار داشت: این […]

 

رئیس‌جمهور گفت: والله، بالله، تالله سال‌های بین ۸۴ تا ۹۲ گذشت و دیگر تکرار نمی‌شود.

تسنیم : حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، صبح امروز سه‌شنبه در مراسم روز صنعت و معدن که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و روز صنعت و معدن اظهار داشت: این روز، روز تولیدکنندگان، کارآفرینان، صنعتگران و همه آنهایی که کشور را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داده و می‌دهند، است و صمیمانه از همه این عزیزان تشکر می‌کنم.

 

139303311457071613050803

 مجله اینترنتی ماهنما

وی افزود: اگر بسیاری از کشورها صنعتی شدند به خاطر معادن غنی در اختیار آنها بود، اگر بسیاری از کشورها می‌توانستند با جهان خارج در ارتباط باشند به خاطر منطقه جغرافیایی خاص‌شان بود و اگر بسیاری از کشورها توانستند صنعتی شوند، به خاطر توسعه انسانی و داشتن دانشگاه‌های بزرگ محققان و تلاشگران‌ فراوانی بود، اما کشوری که همه اینها را دارد، هم توسعه انسانی دارد، هم دارای بزرگترین مخازن نفت و گاز جهان است و هم در حدود ۲ هزار کیلومتر به آبهای آزاد جنوب متصل است و آن همه نابغه، صاحب‌نظر و دانشجو دارد و بیش از نیم قرن سابقه حرکت صنعتی را در داخل دارد، چطور نمی‌توانیم بگوییم ما صنعتی شده‌ایم؟

 

رئیس جمهور با طرح این پرسش که باید بررسی کنیم که اشکال کجاست و آیا اشکال از برنامه است،‌ از برنامه اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، اشکال از برنامه‌ریزی دولت یا اشکال از قانون مجلس است، گفت: کلاه خود را یک بار قاضی کنیم و ببینیم اشکال از کجاست؟ من جمله‌ای را می‌خواهم بگویم و خواهش می‌کنم این جمله را گزنده تلقی نکنید. اگر انرژی را ما به قیمت جهانی تحویل تولید دهیم، تولید کشور ما قدرت صادرات دارد؟ اگر دروازه‌های کشور را باز کنیم و تعرفه‌ها را کنار بگذاریم و حمایت از تولید را کنار بزنیم آیا تولید کشورمان توان رقابت با منطقه و جهان را دارد؟

 

نمی‌شود برای همیشه از صنعت حمایت کرد

روحانی ادامه داد: مگر می‌شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد، اما جوان بالغ، توانمند و رشیدی که بیش از ۴۰ یا ۵۰ سال از عمرش گذشته است، باز هم نیاز به حمایت دارد؟ آن وقت می‌توانیم بگوییم این جوان در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد؟

 

وی خطاب به صنعتگران حاضر در مراسم گفت: بدانید اگر حمایت در کنار رقابت نباشد، حمایت مخرب است. چرا بسیاری از صنایع ما بعد از گذشت ۴۰ یا ۵۰ سال قدرت رقابت ندارند و تمام نامه‌های صنعتگران به رئیس جمهورشان و دولت‌شان در چند ماه اخیر این بوده است که اگر دو مرکز بزرگ برای این صنعت وجود دارد مبادا مرکز سومی تاسیس شود اما چرا این تفکر و تا کی؟

 

رئیس جمهور با بیان اینکه باید از یک صنعت حمایت شود اما صنعت باید چگونه روی پای خود ایستادن را بیاموزد، گفت: آنهایی که تجربه بلند و طولانی از تولید و صنعت دارند بیایند با هم بنشینیم و گفت‌وگو کنیم. گفت‌وگو اصلا برای همین است. مذاکرات برد – برد که تنها با خارجی‌ها نیست. برد – برد باید در مذاکره دولت و بخش خصوصی، دولت و تولیدگر،‌ قانونگذار و تولیدگر هم باشد. باید در کنار هم بنشینیم و ببینیم مشکل از کجاست؟

 

روحانی ادامه داد: ما نیاز به سرمایه طبیعی داریم، نیاز به سرمایه انسانی داریم و نیاز به سرمایه اجتماعی داریم. اگر سرمایه طبیعی ما نبود و نباشد و جایگاه جغرافیایی نیز نباشد و اتصال کشور ما به آبهای آزاد جنوب و همچنین مسیر هوایی کشور که ما را به همه جا متصل می‌کند نبود، ما در مضیقه بزرگی بودیم. ما در کنار این دو سرمایه نیاز به سرمایه اجتماعی داریم.

 

به گفته رئیس قوه مجریه، باید به یکدیگر و آینده اعتماد داشته باشیم و همه به قانون احترام بگذاریم. باید ثبات و امنیت را در آینده کشور ببینیم و مطمئن شویم دولت، دولتی نیست که در یک جلسه آن هم بدون مشورت و مطالعه تصمیم بگیرد.

 

روحانی با بیان این مطلب که باید مطمئن شویم که این دولت توانمند و قادر است ثبات و‌ آرامش بازار را حفظ کند، به اقدامات دولت در زمینه کاهش تورم نقطه به نقطه اشاره کرد و افزود: امروز دولت در موضوع تورم به آنچه قول داده و اعلام کرده عمل کرده است و اگر گفته تورم در سال ۹۲ و ادامه آن در سال ۹۳ قابل مهار است امروز تورم نقطه به نقطه را ۱۴.۷ رسانده است. یعنی تورم نقطه به نقطه از ۴۳ و ۴۴ درصد به زیر ۱۵ درصد رسیده  و این باید برای صاحبان سرمایه‌، کارآفرینان و صنعتگران اطمینان‌بخش باشد.

 

وی افزود: ما روند کاهش تورم را در سال جاری ادامه خواهیم داد. در ماه خرداد مواد خوراکی نه تنها افزایش نداشته بلکه در مواردی نیز کاهش داشته است. البته ممکن است این خبر برای کارآفرینان خوش نباشد، اما برای کل ملت ایران و ایجاد ثبات در بازار یک خبر خوش است.

 

“نرخ تورم ماهانه به طور متوسط حدود یک درصد و یا زیر یک درصد بوده است. در خرداد ماه ۰/۸ درصد بوده و در بعضی ماه‌ها ۱ درصد بوده و یا در بعضی از ماه‌ها ۱.۲ بوده است و در کل تورم یک واحد درصد بوده است و این به معنای یک اطمینان به جامعه ما است که می‌خواهد کار و تلاش کند و نوعی ثبات و حرکت معقولانه و کنترل شده رو به جلو.”

 

روحانی تصریح کرد: همیشه گفته می‌شود در ماه‌های اخیر وقتی رکود با تورم همراه است، دولت هر کدام را که آغاز کند اعتراض می‌کنند دومی چه شد. اگر دنبال شکستن رکود بودیم الان می‌گفتند دولت همه‌اش به دنبال رونق تولید است. تورم چه شد؟ افسارگسیخته ۴۵ و ۵۰ درصد شد.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه ما با مشورت با کارشناسان به این نظر رسیدیم که در زمانی که تورم بسیار فزاینده است و حرکت آن سریع است و همزمان رکود هم داریم در قدم اول باید تورم را مهار بزنیم گفت: در کنار زدن تورم به دنبال شکستن رکود که البته از مهار تورم سخت‌تر است خواهیم بود.

 

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است، گفت: وزیر محترم امروز به رشد تولید در خودروی سبک، رشد تولید در فولاد، رشد تولید پتروشیمی و رشد تولید در لوازم خانگی اشاره کردند و این به معنای آن است که اولین قدم برای شکستن رکود برداشته شده است.

 

وی با بیان اینکه امروز در زمینه گاز و تولید نفت قدمهای مهمی برداشته شده است اعلام کرد: ۴ فاز را در پارس‌جنوبی تا پایان سال به تولید خواهیم رساند و ۴ فاز دیگر در سال بعد به تولید می‌رسد.

 

روحانی اظهار داشت: رشد تولید در نفت هم شروع و آغاز شده است و برای اجرای بند «ق» وزیر نفت اعلام کرد که سرمایه کافی برای تغییر همه وسایل گازسوز در اختیار گذاشته می‌شود و این موضوع هم در بحث‌های حمل و نقل و مترو اینچنین است.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: نمی‌توانیم خواهش کنیم و بگوییم در زمینه خودرو یک حرکت کیفی رخ دهد و در نهایت این حرکت هم رخ ندهد.

 

روحانی همچنین به ایجاد برخی از محدودیت‌ها و عدم محدودیت‌ها در بعضی ازحوزه‌ها اشاره کرد و گفت: در زمینه صنعت دولت محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند که این محدودیت‌ها به نفع کشور است و البته یکسری محدودیت‌هایی وجود دارد که به ضرر است و باید برداشته شود.

 

وی تاکید کرد: بعضی از محدودیت‌ها عقلانی نیست و ناصحیح است و برخی از محدودیت‌ها هم درست و عقلانی است.

 

رئیس جمهور اضافه کرد: در زمینه تولید اگر پیچ و خم‌های غیرضروری برای دادن مجوز پیش پای ما باشد ، به معنای محدودیت‌ غیرعقلانی و ناصحیح است و باید آن را برداریم و اگر در بخش‌هایی از سیستم اداری فساد وجود دارد، آن به معنای محدودیت غلط و غیرعقلانی است و باید با آن مبارزه کنیم.

 

روحانی با بیان اینکه اگر رانت وجود داشته باشد معنای آن محدودیت ناصحیح و غیرعقلانی است، افزود: از این رو باید با او مقابله کنیم؛ یکسری از محدودیت‌ها عقلانی و درست است. یعنی اگر برای صنعت محدودیت قائل می‌شویم، این محدودیت لازم و ضروری است و هدف نهایی از صنعت باید نفع مردم باشد.

 

وی براساس آیه‌ای از قرآن کریم گفت: اگر ما به داود صنعت یاد دادیم برای نفع مردم بود تا شمارا از سختی‌ها، مشکلات و رنج‌ها نجات دهد.

 

رئیس جمهور از این آیه نتیجه‌گیری کرد که صنعت باید به نفع مردم و جامعه تمام شود و اگر صنعتی است که محیط را آلوده می‌کند، باید برای آن محدودیت قائل شویم.

 

روحانی ادامه داد: گاهی لازم است تکنولوژی تغییر کند و نوآوری به وجود بیاید و اگر ما در خودرو چیزی را ضروری می‌بینیم، برای امنیت جان مردم است. بنابراین این محدودیت درست و ضروری است و حتی اگر در جایی امکانپذیر است که خام‌فروشی نکنیم، این محدودیت برای خام‌فروشی هم عقلانی و درست است چرا که به ما ارزش افزوده می‌دهد.

 

وی با بیان این مطلب که دولت باید در برخی از موارد محدودیت ایجاد کند و این محدودیت‌ها به نفع جامعه و مردم است، گفت: محدودیت‌ها برای سلامت، امنیت، امنیت فرزندان و نسل‌های آینده است. اما اگر در جایی محدودیت‌ها مشکل‌آفرین شود، دولت باید در برابر آن مقابله کند.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز در شرایطی هستیم که دولت در تولید با مشکلاتی مواجه است، اظهار داشت: برخی از مشکلات را دولت باید حل کند. ضمن اینکه ما باید در روابط خارجی فضای مناسبی را قرار دهیم تا شما (صنعتگران) راحت‌تر مواد اولیه و تکنولوژی‌ها  را وارد کنید.

 

روحانی در ادامه سخنانش به سیاست خارجی دولت یازدهم اشاره کرد و با بیان اینکه دولت در زمینه سیاست خارجی قدم‌های درستی را در ظرف ۱۱ ماه گذشته برداشته است، خاطرنشان کرد: تحریم توانست در بخشی از حوزه‌ها حتی در صنعت خودرو اثر خود را بگذارد اما امروز قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است و قدم‌های دیگر نیز برداشته خواهد شد و بنده این قول را می‌دهم که کاسه تحریم شکسته شده است و هیچ کس و هیچ بندزنی قادر نیست کاسه شکسته شده را به صورت اول برگرداند.

 

وی تصریح کرد: به همه دوستان، ارزشمداران و به همه عزیزان با زبان روان و آرام عرض می‌کنیم که انقلاب و ارزش‌ها را می‌شناسیم و می‌دانیم، عزت ملی را پاس می‌داریم. خیلی غصه نخورید؛ ما می‌دانیم که چه کار می‌کنیم.

 

رئیس جمهور به دفاع از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران پرداخت و اظهار داشت: وزارت خارجه ما و تیم مذاکره کننده کاملا تخصص لازم را برای حرف زدن در برابر ۶ قدرت که روبروی آنها ایستاده‌اند دارند، سبک و سیاق مذاکره را می‌دانند و تجربه لازم را هم دارند و ما راه را به حول و قوه الهی تا موفقیت نهایی ادامه خواهیم داد.

 

روحانی در خصوص روابط ایران با کشورهای منطقه نیز اظهار داشت: ما روابط خود را با کشورهای همسایه نزدیکتر خواهیم کرد. البته یکی، دو همسایه داریم که آنها هنوز تمایل‌شان را نشان نداده‌اند، اما ما علامت لازم را برای رابطه خوب به آنها داده‌ایم و می‌خواهیم با همسایگان خود روابط دوستانه، برادرانه با حسن همجواری و صمیمانه داشته باشیم، چرا که این روابط را به نفع کشور، همسایگان و ملت‌های منطقه می‌دانیم.

 

وی تاکید کرد: برای ایجاد ثبات، آرامش و جلوگیری از جنگ در منطقه توان خود را به کار گرفته‌ایم و می‌گیریم و می‌بینیم افراطی‌گری، خشونت، درشت‌گویی، دخالت در امر این و آن به نفع هیچ کشوری نیست.

 

رئیس جمهور اضافه کرد: امنیت و ثبات در منطقه نه تنها برای صنعت کشور، بلکه برای آرامش مردم ضروری است و ما این راه را همچنان ادامه خواهیم داد.

 

روحانی همچنین با اشاره به اینکه دولت باید به بخش تولید کمک کند و این کار را هم انجام خواهد داد، افزود: بانکها توانمند نیستند. از این رو بانکها باید توانمند شوند و ما در این زمینه جلسات متعددی را گذراندیم و حتی جلساتی را هم پیش‌رو داریم. برای تامین آنچه شما سرمایه در گردش می‌دانید.

 

وی با اشاره به اینکه برای کمک به بخش تولید نمی‌توانیم همه را به یک چشم ببینیم، ادامه داد: آنهایی که در سخت‌ترین شرایط کشور و در تحریم و شرایط مشکل توانستند خود را نگه دارند، اگر امروز برای رشد تولید نیاز به کمک دارند در اولویت قرار دارند. اولویت دوم هم مربوط به بخش‌های تولیدی می‌شود که دچار مشکل شده‌اند، مشکل آنها از درون نبود بلکه از بیرون بود. یعنی مربوط به تحریم کشتیرانی و تحریم بانکها بوده است.

 

رئیس جمهور در ادامه از تشکیل کارگروهی برای رونق و اینکه از رکود خارج شویم، خبر داد و گفت: کارگروهی در این زمینه کار می‌کند و من از اقدامات آنها مطلع هستم. در برخی از موارد با هم اتفاق نظر و در بعضی از موارد اختلاف نظر دارند. در شورای هماهنگی اقتصادی موارد اختلافی را بررسی می‌کنیم تا پایان تیر بسته حمایتی برای رونق و شکستن رکود را آماده عملیاتی و اجرایی کنیم.

 

روحانی با بیان اینکه دولت بر اعتقاد خود ثابت است، از این رو باید تولید را قدم به قدم در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم، به تفاوت برخی از بنگاه‌ها در داخل کشور با کشورهای دیگر اشاره کرد و افزود: برخی از بنگاه‌ها بزرگ متولد شده‌اند. یعنی در ۴۰ سالگی متولد شدند. البته بعضی هم حرکت مناسب داشتند. مشکل ما در زمینه بخش خصوصی این است که از نگاه کوچک حرکت نکردیم. در کشورهای بزرگ بنگاه‌های بزرگ صنعتی ۵۰ سال پیش کارگاه کوچک بودند، اما امروز به کارخانه عظیم تبدیل شدند و مراحل رشد را طی کردند؛ در کشور ما اینجور نبوده است. از این رو ما باید در این زمینه حرکت درست را انجام دهیم.

 

وی تاکید کرد: شرکت‌هایی که جنبه ملیتی دارند وقتی وارد کشور می‌شوند باید حواسمان را به آنها جمع کنیم، به این شرط بیایند تا تکنولوژی‌های نو را وارد کنند و ما این تکنولوژی‌ها را بومی کنیم و دنبال نوآوری هم باشیم. نباید هم فقط دنبال برند باشیم.

 

به گزارش تسنیم، روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه باید دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی و صنعت و معدن همه دست به دست هم دهند تا پرچم عظمت صنعت ایرانی و صنایع ظریف و غیرظریف یکبار دیگر در نقطه‌های ایران عزیز و محبوب ما به اهتزاز درآمد، گفت: این کار شدنی است و ما می‌توانیم. باید اراده لازم برای این کار را داشته باشیم.

 

وی گفت: سرمایه‌مان را به داخل کشور بیاوریم، والله، بالله، تالله سال‌های ۸۴ تا ۹۲ گذشت، تکرار نمی‌شود. دولت یازدهم خود را خادم مردم می‌داند و هیچ تصمیم فردی‌ای اتخاذ نمی‌کند و بدون مشورت و شور آن هم با شورهای چندباره تصمیمی را اعلام نمی‌کند و اگر اعلام کرد و اشتباه کرد، برای آنهایی که دولت را نقد کنند و فریاد بکشند و بگویند دولت اشتباه کرده است. ما هم احترام می‌کنیم و هم تواضع می‌کنیم و هم دست آنها را می‌بوسیم.

 

رئیس‌جمهور با بیان این مطلب که باید خود را آماده کنیم و بانک‌های ما کمربندهایشان را برای کمک ببندند و بازار سرمایه ما وارد عمل شود، اظهار داشت: بنگاه‌های بزرگ به بازار سرمایه تکیه کنند و بنگاه‌های کوچکی که خود به خود توان ندارند، باید به بانک‌ها متکی شوند.

 

روحانی ادامه داد: بانک‌های ما باید قدم به قدم دست از بنگاه‌داری بردارند. اینکه پول مردم را جمع کنند. امانت‌دار باشند و واسطه خوبی بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی باشند.

 

وی با بیان اینکه باید راه و روش بانک‌ها اصلاح شود، گفت: بازار سرمایه ما باید فعال‌تر شود. البته ما زمینه برای ورود سرمایه خارجی را آماده خواهیم کرد چرا که سرمایه داخلی ما برای همه طرح‌هایی که پیش رو داریم، کافی نیست. سرمایه خود ایرانیان که برخی آن ور آب گذاشته‌اند همه را به داخل بیاورند و ما نیز باید آنها را تشویق کنیم که سرمایه‌گذاری کنند. خارجی‌ها را نیز برای سرمایه‌گذاری تشویق کنیم و آنچه لازم است دولت تصویب کند، آن را دنبال خواهیم کرد و آنچه لازم است مجلس شورای اسلامی تصویب کند، دولت به صورت لایحه تقدیم مجلس می‌کند.

 

«به نظر من امروز هیچ اختلاف نظری بین دولت و مجلس و قوه قضائیه در سیاست‌های کلی مصوب مقام معظم رهبری از جمله اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز ۲۰ ساله برای هدف بلندمان که شکستن رکود و ایجاد رونق و صنعتی کردن کشور است، وجود ندارد.»

 

به گفته روحانی کشاورزی نیز باید صنعتی شود، بردن آب به مزارع و باغستان‌ها هم باید صنعتی شود. صنعت باید همه جا را فرا گیرد و کشور ما کشور صنعتی شود و این کار را به حول و قوه الهی با دست‌های پرکار و بازوان پرتوان صنعتگران و مخصوصا با کمک مدیرانی که سابقه دارند انجام خواهیم داد.

 

وی با بیان اینکه ما نیاز به توسعه و رشد داریم، اظهار داشت: امسال یعنی سال ۹۳ باید رشدمان مثبت شود. ما سال گذشته رشدمان مثبت نبود، سال قبل از آن هم که ۹۱ بود خبر دارید چه خبر بود. حالا ما می‌گفتیم ۵.۸- اما اخیرا بانک مرکزی با محاسبات دقیق می‌گوید ۶.۸-.

 

رئیس‌جمهور در پایان خاطرنشان کرد: انشاءالله سال ۹۳ را با رشد مثبت حرکت خواهیم کرد و در مسیر رونق خواهیم بود. همه باید دست به دست هم دهیم و انشاءالله این کار را انجام خواهیم داد و کشوری آباد و توسعه یافته پیش روی ایرانیان عزیز ما خواهد بود.

 

والسلام علیکم و رحمةالله

 

 

منبع : تسنیم

کارآفرینی
برنامه جهانی غذا

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به مجله اینترنتی ماهنما بوده و کپی برداری فقط با ذکر منبع امکانپذیر می باشد.
مجله اینترنتی ماهنما ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. طراحی ، کدنویسی و سئو شده توسط : طراحی آسمان