امروز : چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶ | Wednesday, 17 January , 2018
"در تاریکترین شب های ستم ، روشنترین ستاره ها زاده می شوند . حکیم ارد بزرگ"
  
محک
 
رمضان ؛ یک تجربه ، یک تولد و یک زندگی

  مجله اینترنتی ماهنما ” رمضان قطعه ای از بهشت است در جنهم سوزان دنیای مادی ” خوب یادمه از چند سال قبل که وقتی برای اولین بار این جمله مقام معظم رهبری را در باره ماه رمضان شنیدم خیلی خوشم آمد و احساس خوبی بهم دست داد . و حداقل سالی یک بار هم […]


23465664442034310611316822425417523984195

  مجله اینترنتی ماهنما

” رمضان قطعه ای از بهشت است در جنهم سوزان دنیای مادی ” خوب یادمه از چند سال قبل که وقتی برای اولین بار این جمله مقام معظم رهبری را در باره ماه رمضان شنیدم خیلی خوشم آمد و احساس خوبی بهم دست داد . و حداقل سالی یک بار هم که شده وقتی به ماه رمضان نزدیک می شدیم یاد این جمله می افتادم و بهش فکر می کردم.

 

رمضان امسال کمی با سالهای قبل برای من فرق داره ، امسال خواسته و ناخواسته با هر موضوع ، فرد یا حتی فکر و ذهنیتی که مواجه می شوم ، آموزه های و کلید واژه های نظام تربیت قرآنی توی ذهنم به جریان در می آیند و نمی تونم بدون در نظر گرفتن اونها به کسی ، چیزی و موضوعی بپردازم ( البته از این بابت خیلی خوشحالم چون کلی تلاش کردم که این مفاهیم تا حدودی ملکه ذهنی من بشه ) بچه های کارگاهی خوب میدونند من چی می گم همیشه توی ذهنم چهره استاد خدام حسینی به تصویر کشیده میشه که داره با کلام و اشاره میگه ” نبض و نفس و نگاه ” یا ” درستی ؟ میزونی ؟ برو ” و …..

 

آره خلاصه به این جمله زیبا هم با مفاهیم کارگاهی دوباره توجه کردم و خیلی برام جالب بود ، یعنی چی ؟ قطعه ای از بهشت! جهنم سوزان دنیای مادی! نه اینکه هیچ نفهمم ولی دلم آروم نگرفته، دوست دارم بیشتر بدونم یعنی از این عبارت ها باید چی فهمید؟

 

یاد یک جمله دیگری از استاد خدام حسینی افتادم ، یک بار پرسیدم «نظام تربیت قرآنی» چیست ؟ پاسخ این بود ” یک امید ، یک نگاه ، یک تجربه ” به فکر فرو رفتم . چطور میشه امید داشتن به دیدن قطعه ای از بهشت و تجربه کردن آن در جهنم سوزان زندگی مادی ؟ توی دلم قند آب شد . اگه بشه چی میشه . شاید بشه تعمیمش داد و همه روزها و ماه ها را از جهنمی بودن به بهشتی تر شدن رسوند. باید بیشتر فکر کنم.

 

 

یاد جمله های دیگر از استاد و نظام تربیت قرآنی افتادم: ” رمضان عبادتی از جنس نه گفتن ” ” رمضان تمرین خدا ترسی و بندگی در خلوت ” ” رمضان ماه گذشتن و نخواستن و میل نکردن حتی به چیزهای حلال ” در نظام تربیت قرآنی به ما آموخته اند که همه چیز یعنی ارتباط ؛ ارتباط با خود ، خدا ، هستی و خلق و با استفاده از این مفاهیم ، من در کار یک تجربه بی سابقه بودم .

 

چرا تا به حال به این فرآیند به ظاهر ساده ولی بسیار دقیق دقت نکرده بودم . من در خانه تنهای تنهایم ، خیلی هم تشنه و گرسنه هستم ، اگر بخورم یا بیاشامم هیچ کس مطلع نخواهد شد ولی این کار را نمی کنم، چرا که من در خلوت و تنهائیم برای خدا احترام و حرمت قائل می شوم و ادب می کنم و امر او را بر نیاز غریضی و طبیعی خود مقدم می دونم در نتیجه خیلی منطقی به نظر میرسه که اگر این مفهوم و احساس در من پایدار بشه ، خواهم توانست در همه سال به امر و نهی خدا پایند و مقید باشم و خودم را حفظ کنم.” خود حفاظتی”

 

چقدر جالب است یاد آیه ۳۲ و ۳۳ سوره مبارکه «ق» می افتم ” خدا ترسی در خلوت ” دمی سکوت می کنم نه سکوت در زبان بلکه آموخته ام که سکوت مراتب بالاتری هم دارد ” سکوت زبان ، سکوت ذهن ، سکوت قلب ، سکوت جان ” سکوت ، سکوت و باز هم سکوت . به تدریج نگاهم گرم می شود ، یک نگاه ، حس عجیبی را تجربه می کنم گوئی بین من و خدای من چیزی در حال شدن است به برای او احترام و ادب می کنم و گوئی نگاه مهربان تحسین کننده او را بر خود حس می کنم که می بیند و می پذیرد ، یک تجربه ، امیدی در دلم شکل می گیره، باور میکنم می توان با خدا زیست،امید به بودن،شدن وماندن، چه زیباست این امید.

 

و دوباره به خاطر می آورم جمله آن زیبای را که ” رمضان قطعه ای از بهشت است در جنهم سوزان دنیای مادی ” و این بار خیلی بهتر درک می کنم که نظام تربیت قرآنی چیست آری : ” یک امید ، یک نگاه ، یک تجربه “

کارآفرینی
برنامه جهانی غذا

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به مجله اینترنتی ماهنما بوده و کپی برداری فقط با ذکر منبع امکانپذیر می باشد.
مجله اینترنتی ماهنما ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. طراحی ، کدنویسی و سئو شده توسط : طراحی آسمان