امروز : سه شنبه, ۲۶ دی , ۱۳۹۶ | Tuesday, 16 January , 2018
"کوشش اولین وظیفه انسان است. ( گوته )"
  
محک
 
تغییرنگرش جهانی به تیم ملی ایران

      پیش از شروع بازی های تیم ملی ایران در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ یکی از شرکت های تحقیقاتی در نظرسنجی از ۱۹ کشور جهان، ایران را یکی از نامحبوب ترین های این رقابتها معرفی کرده بود. ایرنا : این نظرسنجی را شرکت YouGovبا همکاری Upshot انجام داد و در آن مردم در […]

 

aeec7aa98fc1b7f39f6ebe60c92ffed6_1076_

 

 

پیش از شروع بازی های تیم ملی ایران در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ یکی از شرکت های تحقیقاتی در نظرسنجی از ۱۹ کشور جهان، ایران را یکی از نامحبوب ترین های این رقابتها معرفی کرده بود.
ایرنا : این نظرسنجی را شرکت YouGovبا همکاری Upshot انجام داد و در آن مردم در پاسخ به سوالی تیم های محبوب و نامحبوب خود را ذکر کرده بودند . نام ایران در ردیف نامحبوب ترین ها بود!

«دیپلماسی ورزش» ابزاری نوظهور است که با توجه به دامنه و عمق نفوذ آن و میزان اثرگذاری آن بر مخاطبان که از طیف های گوناگون تشکیل شده اند، این روزها در عرصه های جهانی از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است.

موسم جام جهانی علاوه بر اینکه مخاطبان تمام قاره های دنیا را به سمت خود جذب کرده است بدون تردید عملکرد تیم های مختلف جهان هم از نگاه تیزبین دولتمردان این چهار قاره پنهان نخواهد ماند و چه بسا در مسیر سرنوشت کشورها ودر تقویت مناسبات جهانی بین ملت ها و دولت ها تاثیر گذار خواهد بود.

به طور یقین ارائه بازی بسیار زیبا از نظر تکنیک و تاکتیک ، رفتار حرفه ای و اخلاقی نمایندگان تیم های ملی جهان هم، در فراز و فرود چهره کشورهای حاضر در جام جهانی از نگاه افکار عمومی دور نخواهد ماند.

ورزش به دلیل جذابیتی که بین ملت ها دارد ، فرصت تعامل با فرهنگ های دیگر ملل را تسهیل کرده و زمینه را جهت تفاهم و ارتباط بیشتر فراهم می سازد. از این منظر در دنیای امروز به دیپلماسی عمومی بویژه در امر ورزش توجه زیادی می شود و به تبع آن حضور ورزشکاران در مسابقات جهانی مانند جام جهانی فوتبال و بازی های المپیک دوچندان نمایان می شود.

رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ هم که چندروزی آغاز شده است ،افکار عمومی جهان را با خود همراه کرده و آنها با رصد کردن این رویداد بین المللی به تحلیل و تفسیرمی پردازند و از این منظر تیم ملی ایران هم مانند دیگر تیم ها حاضر دراین رقابت از نگاه افکار عمومی جهان پنهان نماند.

تحلیل و پیش بینی های مفسران ، کارشناسان و مردم جهان که قبل از آغاز بازی ها بویژه بازی ایران با دو رقیب قدرتمند خود، حکایت از ارائه بازی ضعیف از سوی ایران داشت، اما با پشت سر گذاشتن دیدار تیم ملی فوتبال ایران با نیجریه و سپس ارائه بازی بسیار دیدنی و جوانمردانه با آرژانتین در چارچوب مرحله گروهی رقابت های جام جهای ۲۰۱۴ برزیل ودر کمتر از چند دقیقه پس از اتمام بازی، ناگهان نگاه ها به سمت ایران تغییریافت.

روزنامه تلگراف انگلیس با گذشت چندروز از بازی ایران و آرژانتین امروز چهارشنبه در گزارشی تحت عنوان ˈچگونه تیم ملی چهره ایران را تغییر داده استˈ نوشت:عملکرد تیم ملی ایران تا این سطح قابل پیش بینی و در حد انتظارات ما نبود!

این روزنامه در ادامه نوشت: این تیم تحت نظارت کی روش از سال ۲۰۱۱ برای ایران دور ازذهن نبود . این تیم اکنون برترین تیم آسیا است.

نیویورک تایمز هم گزارش داده بود که ˈتیم ملی فوتبال ایران خوش درخشید ،دژاگه غوغا کردˈ.

این روزنامه نوشت: آرژانتین باید بازی خود را بهتر کندˈ.

ˈمهمت شول ˈمفسر فوتبال تلویزیون آلمان هم طی گزارشی عملکرد شجاعانه ایران را در مقابل فوتبال آرژانتین تحسین کرد و گفته که هر چند تیم ملی آرژانتین تیم خوبی بوده است اما در مصاف با تیم ملی ایران خوب بازی نکرد.

این مفسرورزشی آلمانی همچنین تحتˈ تاثیر بازی ایرانˈ قرار گرفته است.

لیونل مسی هم پس از پیروزی یک بر صفر تیمش برابر ایران در رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در بین رسانه های مستقر در جام جهانی گفته بود:

کسب پیروزی برابر ایران برای ما اهمیت زیادی داشت! و باعث شد به راحتی از گروهمان صعود کنیم. حالا با آرامش بیشتری می توانیم به بازی بعدی مان برابر نیجریه فکر کنیم.

خوشبختانه بازیکنان تیم ملی با نمایش بازی های جوانمردانه و زیبا توانسته اند ارتباط خوبی با تماشاگران برقرار کنند وبا حضور در جام جهانی و با رعایت اخلاق ورزشی در راستای تقویت دیپلماسی ورزشی، توانستند در افکار عمومی جهان نگرشی متفاوت ایجاد کنند و نگاه آنها را به فوتبال ایران از حاشیه به متن بیاورند.

حال این پرسش مطرح می شود که آیا تیم ملی جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از نامحبوب ترین تیم هاست است ؟!

 

منبع : ایرنا

کارآفرینی
برنامه جهانی غذا

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق به مجله اینترنتی ماهنما بوده و کپی برداری فقط با ذکر منبع امکانپذیر می باشد.
مجله اینترنتی ماهنما ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. طراحی ، کدنویسی و سئو شده توسط : طراحی آسمان